Dofinansowanie na kotły klasy 5

Jak uzyskać dofinansowanie na kotły klasy 5 z programów rządowych?

Coraz więcej miast zmaga się z problemem występowania smogu, więc decyduje się wcielać w życie swoich mieszkańców program rządowy Czyste Powietrze. Dzięki temu programowi można uzyskać dofinansowanie na wymianę kotłów klasy 5; taką ulgę może otrzymać praktycznie każdy mieszkaniec.

Na czym polega dofinansowanie?

Dofinansowania na wymianę kotłów różnią się w zależności od miasta czy gminy. Osoby zainteresowane programem czyste powietrze powinny udać się do urzędu miasta lub gminy, aby zapytać się jakie istnieją możliwości dofinansowania oraz o dostępność. W zależności od miejsca formą wsparcia są dotacje bezzwrotne lub pożyczki, mogą one pochodzić ze środków unijnych lub samorządowych. W zależności od regionu samorządy finansują całość kwoty wymiany starego pieca lub procent wartości nowego.

W jaki sposób można uzyskać dofinansowanie?

Po upewnieniu się, że w miejscu naszego zamieszkania można uzyskać dofinansowanie na wymianę starych kotłów na kotły klasy 5 BUDKOT, kolejnym krokiem będzie:

  • rozliczenie kosztów inwestycji – na początku sami musimy pokryć koszty wymiany pieca

  • otrzymanie zwrotu w formie refundacji – z tego względu potrzebna jest najpierw ocena sytuacji, czy stać nas na taką inwestycję

  • złożenie wypełnionej dokumentacji (wniosek razem z załącznikami) – wniosek można złożyć w urzędzie miasta lub gminy, nastepnie trzeba zaczekać na rozpatrzenie wniosku i w razie zakwalifikowania się do programu czyste powietrze należy podpisać umowę o dofinansowanie.

Warto upewnić się, czy nasza gmina lub miasto oferuje pomoc w wypełnianiu oraz zebraniu wszystkich potrzebnych dokumentów.

Po podpisaniu umowy należy wymienić piec na koszt własny, a następnie uregulować należności wraz z rachunkami za energię w urzędzie i uzyskać przydział dofinansowania na pokrycie poniesionego przez nas wkładu pieniężnego.

Co trzeba pamiętać?

Wymianę pieca powinien poprzedzać audyt energetyczny i termomodernizacja budynku. Takie działanie jest warunkiem większości tego typu programów. Warto zapoznać się ze szczegółami, aby nasz wniosek nie został odrzucony. Zdarza się, że wymagania dotyczące spalanego paliwa są podane w umowie o dofinansowanie. Osoby, które nie dostosują się do wymogów mogą zostać ukarane w postaci zwrotu dotacji na kotły BUDKOT.

Uwaga!

Wnioski o dofinansowanie w ramach programu “Czyste Powietrze” przyjmowane są w przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od 18 września 2018 r. do 30 czerwca 2027 r. Więcej informacji na temat programu można uzyskać na jego oficjalnej stronie, klikając w przycisk poniżej.